Infolinia: +48 17 773 57 00

do góry
Ważne telefony
Infolinia: +48 17 773 57 00
Rejestracja główna: +48 17 773 57 00
Rejestracja - lekarz roddzinny: +48 17 773 57 21
Izba przyjęć: +48 17 773 57 03
Stomatologia: +48 17 773 57 57/58/59
Apteka Pro-Familia: +48 17 773 57 22
Sklep Medyczny Pro-Familia: +48 17 773 58 95
Napisz do nas: szpital@pro-familia.pl

 

Wszystkie usługi

Poród

Badania prenatalne

Tylko wczesna diagnostyka pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju maluszka, a następnie zastosować odpowiednie leczenie. Taką szansę dają badania prenatalne. Nierzadko wiedza, jaką udaje się uzyskać podczas badania pozwala uratować nie tylko zdrowie, ale i życie rozwijającego się dziecka.

Badania wykonuje się pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Składają się z wywiadu lekarskiego, badania USG w którym ocenia się tzw. przezierność karkową płodu (NT) i badania krwi. Na podstawie tych informacji lekarz określa ryzyko wystąpienia choroby genetycznej. Jeżeli ryzyko jest wysokie, pacjentka może zdecydować się na wykonanie drugiej części badania, które polega na pobraniu próbki płynu owodniowego przyszłej mamy. Wyniki badania pozwalają ostatecznie wykluczyć lub potwierdzić podejrzewaną wadę genetyczną.

Szczegółowa diagnostyka w czasie ciąży w przeważającej liczbie przypadków jest okazją dla rodziców do upewnienia się, że z ich dzieckiem wszystko jest w porządku. To bezcenna wiedza. Aby wykonać badanie, wystarczy zgłosić się do rejestracji w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA, w celu wyznaczenia terminu wizyty.

Badanie wykonują

  • dr n. med. Krzysztof Cebulak, specjalista ginekolog – położnik,
  • lek. med. Tomasz Szajner, specjalista ginekolog – położnik,
  • lek. med. Mariusz Pruchniak, specjalista ginekolog – położnik,

Kontrakt z NFZ

Z refundowanych badań prenatalnych mogą skorzystać kobiety, które spełniają co najmniej jedno ze wskazań: są w wieku powyżej 35 lat, w poprzedniej ciąży wystąpiły wady genetyczne dziecka, stwierdzono wystąpienie wady genetycznej u przyszłej mamy lub ojca dziecka oraz gdy lekarz prowadzący ciąże w badaniu USG zauważy jakieś nieprawidłowości.

Nieinwazyjne metody diagnostyki prenatalnej z elementami 3D i 4D

 

  • Badanie ultrasonograficzne wykonywane między 11. a 13. tygodniem ciąży + 6 dni
  • Badanie ultrasonograficzne wykonywane między 18. a 23. tygodniem ciąży + 6 dni

 

3D (trójwymiar) – za pomocą odpowiedniego aparatu USG podczas badania wykorzystujemy technikę obrazowania przestrzennego. Uzyskujemy w ten sposób obraz statyczny.

4D – dzięki wykorzystaniu tej techniki uzyskujemy obraz ruchomy. Jest to obrazowanie przestrzenne płodu w czasie rzeczywistym.

​Musimy pamiętać, że nie zawsze obrazowanie trójwymiarowe jest możliwe. Na jakość i możliwość wykonania badania w trójwymiarze ma wpływ m.in. to w jaki sposób ułożony jest maluszek, objętość płynu owodniowego lub słaba przezierność tkanek kobiety w ciąży​.

 

Adres

logo

Szpital Specjalistyczny Pro-Familia
ul. Witolda 6B
35-302 Rzeszów

Jak do nas trafić?