Infolinia: +48 17 773 57 00

do góry
Ważne telefony
Infolinia: +48 17 773 57 00
Rejestracja główna: +48 17 773 57 00
Rejestracja - lekarz roddzinny: +48 17 773 57 21
Izba przyjęć: +48 17 773 57 03
Stomatologia: +48 17 773 57 57/58/59
Apteka Pro-Familia: +48 17 773 57 22
Sklep Medyczny Pro-Familia: +48 17 773 58 95
Napisz do nas: szpital@pro-familia.pl

 

Poradnie specjalistyczne

ul. Witolda 6B

Pracownia Endoskopii

W nowoczesnej Pracowni Endoskopii w naszym szpitalu przeprowadzamy badania z zakresu diagnostyki oraz leczenia zmian przewodu pokarmowego. To pierwsza i jedyna pracownia na Podkarpaciu, gdzie wykonywane jest bezinwazyjne badanie przewodu pokarmowego kapsułką endoskopową, zaliczane obecnie do najnowocześniejszych technik diagnostycznych na świecie.

Doświadczony zespół medyczny

Zespół naszej pracowni tworzą  doświadczeni specjaliści – gastroenterolodzy, chirurdzy ogólni, anestezjolodzy i wykwalifikowane pielęgniarki. Wszyscy lekarze posiadają certyfikaty potwierdzające ich kwalifikacje wydawane przez Sekcję Chirurgii Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz Polskie Towarzystwo Gastrologiczne.

Nowoczesny sprzęt medyczny

Do dyspozycji lekarzy pozostaje sprzęt medyczny najwyższej klasy -  wideokolonoskopy do badania jelita grubego oraz wideogastroskopy do diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Są to najnowocześniejsze urządzenia diagnostyczne pracujące w standardzie wysokiej rozdzielczości, dające najwyższą jakość obrazowania z możliwością wykrywania nawet najmniejszych zmian oraz z możliwścią wykonania biopsji błony śluzowej, usunięcia polipów przewodu pokarmowego oraz przeprowadzenia innych zabiegów endoskopowych.

W naszej pracowni wykorzystujemy także techniki obrazowania w wąskim paśmie światła spektralnego NBI (ang. Narrow Band Imaging), które określane są mianem tzw. „biopsji optycznej”. Ta technika pozwala na bardziej precyzyjne określenie rozległości, a w wybranych przypadkach rodzajów zmian chorobowych.

Wszystkie endoskopy są przed każdym uzyciem myte i dezynfekowane w automatycznych myjniach – dezynfektorach, co skutecznie ogranicza ryzyko zakażenia. Do wykonywania procedur używamy akcesoriów jednorazowych oraz poddawanych sterylizacji w szpitalnej Centralnej Sterylizacji urządzeń wielorazowych.

Dla większego komfortu naszych pacjentów wykonujemy

 • badania w pełnym znieczuleniu, z gwarancją opieki pozabiegowej na sali wybudzeń ze stałym nadzorem pielęgniarskim
 • jednoczesne przeprowadzenie badań - kolonoskopii i gastroskopii w znieczuleniu ogólnym
 • badanie diagnostyczne  z jednoczesnym przeprowadzeniem zabiegu – m.in. zabieg polipektomii – wycięcia polipów.
   

Zakres opieki medycznej:

 • Gastroskopia - endoskopowa diagnostyka schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego  -
 • Kolonoskopia - endoskopowa diagnostyka schorzeń dolnego odcinka przewodu pokarmowego
 • Usuwanie polipów żołądka, jelita grubego – endoskopowa polipektomia
 • Usuwanie płaskich i siedzących polipów –endoskopowa mukozektomia sposobem ESD i EMR
 • Endoskopowe wprowadzanie balonu żołądkowego – jako jeden z etapów przygotowania do operacji chirurgicznego leczenia otyłości
 • Endoskopowe tamowanie krwawień do przewodu pokarmowego metodami nietermicznymi (ostrzykiwanie, kliprowanie) oraz termicznymi (plazma argonowa, koagulacja).
 • Endoskopowa przez skórna gastrostomia (PEG – ang.  Endoscopic Percutaneus Gastrostomy)
 • Program Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego
 • Bezinwazyjne badanie przewodu pokarmowego tzw. kapsułką endoskopową

Rak jelita grubego – cichy zabójca

Jak podkreśla dr n. med. Karolina Radwan, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii, rak jelita grubego w Polsce jest jednym z najczęściej występujących, ale niestety zbyt późno wykrywanych nowotworów. Jest to też drugi pod względem częstości „zabójca” wśród nowotworów złośliwych . Jak pokazują statystyki, każdego roku rozpoznaje się w Polsce ok. 14 tysięcy nowych przypadków.

Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów, nie dając przez wiele lat żadnych objawów. Zanim ostro zaatakuje i dojdzie do typowych objawów, może minąć kilkanaście lat, a wtedy zwykle jest już za późno na skuteczne leczenie. Dlatego tak istotne są badania przesiewowe, mające na celu wczesne wykrycie zmian przednowotworowych zanim przekształcą się w raka jelita grubego  – podkreśla doktor Radwan. -  To ważne, ponieważ kolonoskopia to nie tylko diagnostyka. Podczas jej wykonywania możemy zidentyfikować, a następnie skutecznie usunąć różne zmiany z przewodu pokarmowego, takie jak polipy, zapobiegając tym samym rozwojowi choroby.

Kontakt 

Zapisy na badanie przyjmowane są pod numerem telefonu: + 48 662 318 547

Adres

logo

Szpital Specjalistyczny Pro-Familia
ul. Witolda 6B
35-302 Rzeszów

Jak do nas trafić?