Infolinia: +48 17 773 57 00

do góry
Ważne telefony
Infolinia: +48 17 773 57 00
Rejestracja główna: +48 17 773 57 00
Rejestracja - lekarz roddzinny: +48 17 773 57 21
Izba przyjęć: +48 17 773 57 03
Stomatologia: +48 17 773 57 57/58/59
Apteka Pro-Familia: +48 17 773 57 22
Sklep Medyczny Pro-Familia: +48 17 773 58 95
Napisz do nas: szpital@pro-familia.pl

 

Poradnie specjalistyczne

ul. Witolda 6B

Poradnia Chorób Żył

 • Porady chirurgiczne
 • Konsultacje flebologiczne (choroby żył)
 • Leczenie niewydolności żylnej kończyn dolnych
 • USG doppler kończyn dolnych – żył i tętnic
   

Małoiwazyjne metody leczenia

 • Skleroterapia żylaków

Skleroterapia to małoinwazyjna i jedna z najbezpieczniejszych metod leczenia żylaków kończyn dolnych i tzw. pajączków naczyniowych. Polega na precyzyjnym  wstrzyknięciu do żyły odpowiedniego leku – w postaci pianki lub roztworu zawierającego preparat obiterujący. W tym celu lekarz wykorzystuje strzykawkę z bardzo cienką igłą, a cała procedura często wykonywana jest pod kontrolą specjalnego źródła światła lub aparatu USG. Wstrzyknięty lek powoduje obkurczenie ścian naczyń, wywołując proces zapalny, który następnie przechodzi we włóknienie. W efekcie dochodzi do zrośniecią rozszerzonego naczynia. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, dlatego nie ma konieczności stosowania znieczulenia.

Jedna sesja trwa zaledwie 20 minut i  wykonywana jest w gabinecie zabiegowym, a pacjent bezpośrednio po zakończeniu może wrócić do codziennej aktywności. Przez kilka dni konieczne jest noszenie pończochy uciskowej.
Proces zamykania naczyń trwa od 3 dni 4 tygodni, a miejscowo mogą pojawić się siniaki, które z czasem znikają nie pozostawiając śladu po zabiegu i chorej żyle.

 • Flebogrif

Flebogrif to nowoczesna metoda leczenia żylaków, która charakteryzuje się minimalną inwazyjnością. Przeznaczona jest dla osób w każdym wieku – zarówno dla młodych kobiet które oczekują dobrego efektu kosmetycznego, jak i dla starszych osób.

Zabieg, trwa zwykle 30 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co ma wpływa na bezpieczeństwo i komfort pacjenta. Procedura polega na wprowadzeniu do żyły systemu Flebogrif, składającego się z dwukanałowego cewnika kontrolowanego przez aparat USG. Przesuwanie systemu wzdłuż żyły powoduje mechaniczne uszkodzenie śródłbłonka naczynia oraz dodatkowo jego obkurczenie. Jednoczasowo do systemu podawana jest piana – tzw. sklerozantu z powietrzem. Efektem uszkodzenia żyły jest stan zapalny, który prowadzi w okresie kilku tygodni do jej zwłóknienia – co hemodynamicznie odpowiada efektowi jej chirurgicznego usunięcia.

Pacjent do zabiegu nie musi się specjalnie przygotowywać. Dla bezpiecznego jego przeprowadzenia niezbędne są jedynie podstawowe badania laboratoryjne – jak grupa krwi, morfologia, układ krzepnięcia oraz aktualne badania dopplerowskie. Pacjent wraca do domu tego samego dnia. Powrót do pracy i chodziennych obowiązków jest niemalże natychmiastowy. Po zakończeniu zabiegu na leczoną kończynę zakładana jest pończocha uciskowa, którą pacjenci powinni nosić przez okres 3-4 tygodni.

zdecydowanie wyróżnia się na tle innych metod usuwania żylaków minimalną inwazyjnością. Zabieg jest przeprowadzany jedynie w znieczuleniu miejscowym, co przekłada się zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo chorego, którego organizm nie jest obciążany koniecznością anestezji. Sam zabieg trwa dosyć krótko – zwykle około 30 minut – i najogólniej polega na wprowadzeniu do żyły cewnika poprzez wykorzystanie wenflonu. Cewnikiem tym podawane są do żylaka specjalne spienione sklerotyzanty, a jednocześnie sam cewnik podrażnia mechanicznie śródbłonek naczynia. Procedury te są dla pacjenta bezbolesne, a cały zabieg odbywa się pod kontrolą USG. Ponadto, takie postępowanie nie wiąże się z koniecznością wykonywania cięć chirurgicznych, a więc nie pozostają po nim blizny ani też krwiaki pooperacyjne.

Leczenie żylaków nóg metodą Flebogrif jest ponadto szybkie i nie wymaga długotrwałej lekonwalescencji. Pacjent bezpośrednio po zabiegu może opuścić klinikę i powrócić do swoich codziennych aktywności, co często nie od razu jest możliwe w przypadku metod bardziej tradycyjnych. Ambulatoryjny tryb wykonywania procedur medycznych jest dla pacjentów bardzo wygodny, gdyż nie wymaga rezygnacji z codziennych aktywności i obowiązków. Jedynym ograniczeniem, jakie wiąże się z wykonaniem zabiegu metodą Flebogrif, jest konieczność noszenia przez około miesiąc specjalnej pończochy uciskowej.

Zespół

 • lek. Tomasz Stąpor, specjalista chirurg
 • lek. Łukasz Wąsik, specjalista chirurg 
 • lek. Grzegorz Bednarczyk, specjalista chirurg
 • lek. Piotr Janik, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej

Rejestracja

17 773 57 00

Adres

logo

Szpital Specjalistyczny Pro-Familia
ul. Witolda 6B
35-302 Rzeszów

Jak do nas trafić?