Infolinia: +48 17 773 57 00

do góry
Ważne telefony
Infolinia: +48 17 773 57 00
Rejestracja główna: +48 17 773 57 00/01/02
Rejestracja Poradni Specjalistycznych: +48 17 773 57 21
Izba przyjęć: +48 17 773 57 03
Stomatologia: +48 17 773 57 57/58/59
Apteka Pro-Familia: +48 17 773 57 22
Sklep Medyczny Pro-Familia: +48 17 773 58 95
Napisz do nas: szpital@pro-familia.pl

 

Podkarpackie Centrum Leczenia Otyłości

Podkarpackie Centrum Leczenia Otyłości w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA w Rzeszowie to jedyny ośrodek na Podkarpaciu kompleksowo zajmujący się operacyjnym leczeniem otyłości.

Wskazania do zabiegu

Jakie są wskazania do zabiegu? Warto wiedzieć, że chirurgiczne leczenie otyłości to ostateczny etap. Gdy inne metody zawodzą, należy  zgłosić się do poradni, gdzie lekarze wykonają odpowiednią kwalifikację. Wstępne kryterium to tzw. wskaźnik masy ciała (BMI). Jeżeli przekracza 40, rozważane jest leczenie operacyjne.  Ale gdy chory boryka się również z innymi schorzeniami, operację rozważa się już przy BMI 35.

Efekt zabiegu

Efekt operacji? Utrata wagi nawet 60 procent nadmiaru masy ciała. Zabieg bariatryczny zmienia sposób funkcjonowania przewodu pokarmowego. Zmienia się nie tylko objętość żołądka, ale także produkcja i wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu - zwiększa się produkcja hormonów wywołujących uczucie sytości. Dzięki operacji chory może stracić zbędne kilogramy, ale co najważniejsze - poprawia się poziom glukozy, normalizuje się ciśnienie tętnicze, a także poprawie ulega funkcjonowanie układu krążenia czy układu oddechowego. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko śmierci z powodu otyłości, która dziś na świecie zabija więcej ludzi niż nowotwory.

Odpowiednie przygotowanie

Nie wystarczy jednak sama gotowość poddania się operacji, trzeba mieć do niej odpowiednie predyspozycje psychiczne. Przygotowania trwają minimum trzy miesiące, a już podczas pierwszej konsultacji pacjent dowiaduje się, że musi odwiedzić m.in. dietetyka i psychologa.

Odpowiednie oraz kompleksowe przygotowanie do operacji to konieczność! Dlatego pacjent już na kilka miesięcy przed zabiegiem rozpoczyna współpracę z całym zespołem specjalistów - z chirurgiem, anestezjologiem, kardiologiem, dietetykiem oraz psychologiem.

Wykonanie operacji to dopiero  pierwszy krok na drodze do sukcesu. Tylko ścisła współpraca pacjenta z całym zespołem może dać szansę na znaczącą redukcję masy ciała i poprawę stanu zdrowia. Kluczowe jest też nastawienie i  motywacja chorego.  Tylko osoby zdecydowane i  gotowe na to aby wyzdrowieć  mają szansę na osiągnięcie trwałych wyników. Nie bez znaczenia jest zmiana nawyków żywieniowych, a także podjęcie regularnej aktywności fizycznej.

Kompleksowe pakiety promocyjne

Naszym pacjentom oferujemy możliwość skorzystania z kompleksowych pakietów promocyjnych, które obejmują wizyty specjalistyczne w poradniach.

To propozycja dla pacjentów, którzy są zainteresowani kompleksową opieką specjalistów ze Szpitala Specjalistycznego PRO-FAMILIA w ramach przygotowania do operacji bariatrycznej.

Nasz koordynator – dietetyk Agnieszka Chmiel – w konsultacji z lekarzem prowadzącym w zależności od potrzeb pacjenta, stworzy dla każdego indywidualny pakiet zawierający wszystkie potrzebne konsultacje oraz badania.

Kontakt

Koordynator Podkarpackiego Centrum Leczenia Otyłości:
Agnieszka Chmiel, dietetyk

  • tel. 791 088 184

Informacje dla pacjentów udzielane są w godzinach: 8.00 - 16.00

W skład Podkarpackiego Centrum Leczenia Otyłości PRO-FAMILIA wchodzą:

Poradnia Chirurgicznego Leczenia Otyłości
Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, lekarze pracujący w poradni przedstawiają pacjentowi możliwości chirurgicznego leczenia otyłości. Wspólnie z chorym omawiają rodzaje wykonywanych w Centrum zabiegów, wybierają najlepszą metodę leczenia oraz ustalają sposób przygotowania do operacji. W poradni odbywają się również wizyty kontrole, które odbywają się po zabiegu operacyjnym.

Poradnia Anestezjologii
W poradni pracują lekarze specjaliści anestezjologii i intensywnej terapii. W trakcie wizyty przed zabiegiem operacyjnym dokonują oceny możliwości i bezpieczeństwa przeprowadzenia znieczulenia i zabiegu operacyjnego. Kwalifikacja do zabiegu i znieczulenia ogólnego możliwa jest po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań oraz  konsultacji.

Wizyta w poradni jest odpłatna. Poradnia nie posiada kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Oddział Chirurgii Endoskopowej i Metabolicznej
Na oddziale wykonujemy zabiegi chirurgicznego leczenia otyłości. Operacje wykonujemy w oparciu o dwie metody, uznawane aktualnie za „złoty standard” w chirurgicznym leczeniu otyłości. Są to: zabieg rękawowej resekcji żołądka (tzw. sleeve gastrectomy) oraz zabieg wyłączenia żołądkowego na pętli Roux (tzw. baypass). Zabiegi wykonujemy z dostępu laparoskopowego, czyli przez kilka niewielkich nacięć. Dzięki temu, pacjenci odczuwają mniej dolegliwości bólowych oraz znacznie szybciej wracają do pełnej sprawności.

Zabiegi wykonują lekarze posiadający specjalizacje z chirurgii ogólnej, którzy odbyli liczne szkolenia z zakresu chirurgii bariatrycznej i metabolicznej. Nasi specjaliści uczestniczą w działalności Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz są autorami licznych publikacji naukowych i doniesień zjazdowych prezentowanych na ogólnopolskich i zagranicznych konferencjach naukowych.

Opiekę nad pacjentami  sprawuje personel pielęgniarski posiadający doświadczenie w opiece nad chorymi po zabiegach bariatrycznych. Bezpośrednio po operacji chorzy przebywają na oddziale pooperacyjnym, gdzie możliwe jest monitorowanie stanu ich zdrowia i sprawowanie szczegółowego nadzoru przez zespół wykwalifikowanych pielęgniarek i lekarzy.

Opieka zarówno przed zabiegiem jak i po, prowadzona jest zgodnie z wytycznymi protokołu ERAS® (Enhanced Recovery After Surgery) – czyli Protokołu Kompleksowej Opieki Okołooperacyjnej dla Poprawy Wyników Leczenia. W ośrodkach stosujących ten protokół szczególną uwagę przywiązuje się do sprawowania kompleksowej, wielodyscyplinarnej opieki nad pacjentem, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko rozwoju powikłań po zabiegu operacyjnym.

Dla pacjentów przygotowaliśmy komfortowe pokoje 2-3 osobowe z łazienkami, wyposażone m.in. w telewizor oraz bezpłatny  dostęp do internetu.

Poradnia Chirurgii Plastycznej
W poradni chirurgii plastycznej kwalifikujemy pacjentów do zabiegów plastycznych korygujących wygląd ciała po operacjach bariatrycznych i redukcji masy ciała.

Wizyta w poradni jest odpłatna. Poradnia nie posiada kontraktu z NFZ. Zabiegi  wykonywane są prywatnie.

Oddział Intensywnej Terapii
Oddział Intensywnej Terapii stanowi uzupełnienie zaplecza Oddziału Chirurgii Endoskopowej i Metabolicznej. Dysponuje możliwością wspomagania najważniejszych funkcji organizmu.

Poradnia dietetyczna
Prowadzona przez zespół wykwalifikowanych specjalistów jest miejscem, w którym pacjenci zakwalifikowani do leczenia chirurgicznego korzystają z fachowej porady dietetyków i pod ich nadzorem przygotowują się do zabiegu operacyjnego.

Po operacji bariatrycznej chorzy mogą skorzystać z kontrolnych wizyt i porady w zakresie unikania niedoborów pokarmowych i suplementacji witamin i mikroelementów.

Wizyta w poradni jest odpłatna. Poradnia nie posiada kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Poradnia psychologiczna
Wizyta u psychologa jest nieodłączonym elementem procesu przygotowywania się do zabiegu operacyjnego. 

Wizyta w poradni jest odpłatna. Poradnia nie posiada kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Pracownia endoskopowa
Przed zabiegiem chirurgicznego leczenia otyłości, każdy pacjent musi przejść szczegółową diagnostykę – m.in.  gastroskopie, czyli badanie pozwalające na ocenę stanu przełyku, żołądka i dwunastnicy.  Wykonanie tego badania jest niezbędne dla wykluczenia zmian, które mogą uniemożliwić pacjentowi leczenie operacyjne.  Badanie jest także pomocne w doborze odpowiedniej metody leczenia chirurgicznego.

Wizyta w pracowni jest odpłatna. Pracownia nie posiada kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Pracownia radiologiczna
W pracowni radiologicznej wykonujemy badania rentgenowskie oraz badania rezonansu magnetycznego.

Poradnia kardiologiczna
W poradni wykonujemy pełną diagnostykę oraz badania takie jak: EKG i echo serca, których wykonanie jest niezbędne w trakcie procesu przygotowania pacjenta to zabiegu bariatrycznego. 

Wizyta w poradni jest odpłatna. Poradnia nie posiada kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Poradnia pulmonologiczna
W poradni pulmonologicznej oceniamy stan układu oddechowego pacjentów przygotowujących się do zabiegu bariatrycznego.  Przed zabiegiem wykonujemy spirometrię, która pozwala określić wydolność układu oddechowego oraz przesiewową polisomnografię, czyli badanie oceniające funkcjonowanie układu oddechowego w trakcie snu i pozwalające wykryć groźne zaburzenie określane mianem bezdechu sennego. Osoby, u których lekarz zdiagnozuje bezdech senny mogą na okres okołooperacyjny nieodpłatnie wypożyczyć aparat wspomagający oddychanie (tzw. CPAP).

Wizyta w poradni jest odpłatna. Poradnia nie posiada kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Poradnia stomatologiczna

Infekcje w obrębie jamy ustnej są najczęstszym punktem wyjścia zakażeń w okresie okołooperacyjnym, stąd wyleczenie chorych zębów przed operacją ma kluczowe znaczenie.

Wizyta w poradni jest odpłatna. Poradnia nie posiada kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Problem otyłości – statystyki
Jak pokazują najnowsze statystyki, w Polsce z problemem nadwagi i otyłości boryka się aż 49 procent osób. Na Podkarpaciu problem ten dotyczy ponad połowy mieszkańców. Rocznie w Polsce wykonuje się rocznie około 2 tysięcy operacji bariatrycznych, które pomagają pacjentom z otyłością olbrzymią, a szacuje się, że zabiegowi powinno poddać się  ponad 400 000 osób.   Dane są zatrważające, zwłaszcza, że u osób o nadmiernej wadze łatwiej rozwijają się groźne choroby, m.in.: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, zwyrodnienia kręgosłupa i stawów,  a nawet choroby nowotworowe i schorzenia serca. Co roku z powodu niewłaściwego leczenia otyłości lub jego braku, w Polsce umiera około 5 tysięcy osób.

Kontakt

Koordynator Podkarpackiego Centrum Leczenia Otyłości PRO-FAMILIA:
Agnieszka Chmiel, dietetyk

  • tel. 791 088 184

Adres

logo

Szpital Specjalistyczny Pro-Familia
ul. Witolda 6B
35-302 Rzeszów

Jak do nas trafić?