Infolinia: +48 17 773 57 00

do góry
Ważne telefony
Infolinia: +48 17 773 57 00
Rejestracja główna: +48 17 773 57 00
Rejestracja - lekarz roddzinny: +48 17 773 57 21
Izba przyjęć: +48 17 773 57 03
Stomatologia: +48 17 773 57 57/58/59
Apteka Pro-Familia: +48 17 773 57 22
Sklep Medyczny Pro-Familia: +48 17 773 58 95
Napisz do nas: szpital@pro-familia.pl

 

Neonatologia

O oddziale

Ten nowoczesny oddział to szczególne miejsce. To właśnie tutaj otaczamy opieką naszych najmłodszych Pacjentów i wspieramy rodziców, zapewniając im życzliwą i rodzinną atmosferę. Nad bezpieczeństwem i zdrowiem noworodków po porodzie oraz specjalistycznym leczeniem noworodków w stanach zagrożenia życia czuwa wysoko wykwalifikowany i doświadczony zespół medyczny, któremu przewodzi  dr n.med. Janusz Witalis, specjalista neonatolog, pediatra.

Nasz oddział posiada III poziom referencyjny, oznaczający najwyższe kompetencję i uprawnienia do opieki nad najtrudniejszymi przypadkami patologii noworodka.

W zależności od potrzeb noworodka Oddział zapewnia:

 • opiekę nad zdrowym dzieckiem (system rooming - in) 
 • intensywna opieka neonatologiczna dla noworodków urodzonych w naszym szpitalu 
 • intensywna opieka neonatologiczna dla noworodków przyjmowanych z innych szpitali województwa podkarpackiego
 • zespół wyjazdowy - Karetka "N" świadczy usługe transportową dla całego województwa podkarpackiego

Matka ze zdrowym dzieckiem

Dbając o samopoczucie naszych pacjentów stosujemy system rooming-in, co oznacza, że każdy zdrowy noworodek przez cały czas jest ze swoją mamą. Ojciec i najbliższa rodzina są zawsze mile widzianymi gośćmi na oddziale – od porodu do chwili opuszczenia szpitala.

Wszystkie czynności pielęgnacyjne, badanie lekarskie i zabiegi odbywają się przy mamie. Świeżo upieczona mama może opiekować się dzieckiem na ile pozwalają jej siły, ale w każdej chwili może liczyć na przejęcie opieki przez personel i wszelką pomoc dla siebie i dziecka. Od pierwszej chwili propagujemy ideę karmienia piersią, uczymy technik przystawiania noworodka do piersi, radzimy, jak prawidłowo rozwijać i podtrzymywać laktację oraz jak dbać o piersi. Na oddziale fachową pomoc w nauce karmienia piersią świadczą certyfikowane położne laktacyjne.

Wszystkim noworodkom zapewniamy wykonanie obowiązkowych szczepień i badań przesiewowych, w tym badania słuchu.

Intensywna Opieka Medyczna

Ciężko chorym dzieciom łatwiej jest przetrwać pierwsze, najtrudniejsze tygodnie ich życia, jeżeli mają zapewnioną niezbędną opiekę -  najwyższej klasy usługi medyczne wsparte nowoczesnym sprzętem ratującym życie. Opieka medyczna na oddziale trwa niekiedy nawet cztery miesiące i zależy od stopnia niedojrzałości dziecka oraz licznych problemów zdrowotnych, które obserwuje się u wcześniaków. Dla naszego zespołu jest to szczególny, delikatny i wrażliwy pacjent. Ta mała, niekiedy ledwo widoczna wśród „gąszczu” kroplówek, drenów i cewników Istotka, to człowiek, najbardziej bezbronny, nie skarżący się nigdy, a wymagający ogromnego szacunku. Wszelkie etyczne normy postępowania nabierają tu szczególnej mocy.

Każde stanowisko intensywnej opieki neonatologicznej wyposażone jest w: inkubator, respirator, monitor podstawowych parametrów życiowych (czynności serca, oddechu, ciśnienia krwi, ciepłoty ciała), zestaw pomp infuzyjnych oraz w niezbędne akcesoria jednorazowe. 

Nowoczesne i kompleksowe wyposażenie oddziału
służy do ratowania ciężko chorych noworodków, w tym wcześniaków z bardzo niską urodzeniową masą ciała.

Oddział Neonatologiczny posiada również odrębne pomieszczenie z komorą laminarną, w którym przygotowywane są płyny do terapii żywieniowej. Oddział posiada także: przy łóżkowy aparat RTG oraz ultrasonograf do diagnostyki noworodka z wszechstronnym oprogramowaniem, umożliwiającym diagnozowanie wad rozwojowych.

Zakres opieki medycznej

 • diagnostyka i leczenie noworodków urodzonych przedwcześnie z małą (LBW), bardzo małą (VLBW), ekstremalnie małą (ELBW) i niewiarygodnie małą urodzinową masą ciała (ILBW),
 • stosowanie różnych inwazyjnych i nieinwazyjnych metod wsparcia oddechowego,
 • diagnozowanie i leczenie zaburzeń metabolicznych okresu noworodkowego,
 • diagnozowanie i leczenie zakażeń okołoporodowych u noworodków,
 • diagnozowanie wad wrodzonych i opieka pooperacyjna po chirurgicznej korekcji wady,
 • diagnozowanie i monitorowanie zaburzeń czynnościowych okresu noworodkowego

 

W codziennej pracy wykorzystujemy większość stosowanych na świecie nowoczesnych metod diagnostycznych i leczniczych, w tym:

 • terapię surfaktantem,
 • różne metody wentylacji mechanicznej i wsparcia oddechowego,
 • monitorowanie echograficzne układu krążenia,
 • kinezyterapię oddechową, która skraca czas wentylacji mechanicznej,
 • wczesne kontakty matka-dziecko i „kangurowanie”,
 • szerokim panel badań w diagnostyce obrazowej: radiologicznej, usg, echograficznej, tomografię komputerową, MRI,
 • wczesną stymulację rozwojową

Rehabilitacja Dzieci

Nasz oddział to jedyne miejsce na Podkarpaciu, gdzie od pierwszych dni życia nasi najmłodsi pacjenci poddawani są rehabilitacji z wykorzystaniem metody NDT Bobath i metody Vojty. Są to dwie wiodące metody rehabilitacji niemowląt i małych dzieci z zaburzeniem rozwoju. Po opuszczeniu szpitala rodzice mają możliwość kontynuowania rehabilitacji dziecka, spotykając się z fizjoterapeutkami w Poradni Specjalistycznej.

 

Szkoła dla Rodziców

Wszystkich świeżo upieczonych rodziców, których pociechy przebywają na Oddziale Naonatologicznym, zapraszamy na bezpłatne spotkanie z naszymi specjalistami w ramach Szkoły dla Rodziców. Podczas spotkania ordynator oddziału - dr n.med. Janusz Witalis oraz fizjoterapeutki - Joanna Jędrzejek i Agnieszka Dębosz, wspierają rodziców przekazując im najważniejsze informacje z zakresu stymulacji rozwoju dziecka, a także prawidłowej pielęgnacji, zgodnej z zasadami nowoczesnej rehabilitacji pediatrycznej. 

Rodziców zapraszamy w poniedziałki i czwartki o godz. 14:15, a Rodziców Wcześniaków w piątki o godz. 12:30. Spotkania odbywają się na drugim piętrze w szpitalu. 

Karetka jak mały oddział szpitalnym

Na oddziale hospitalizujemy dzieci z całego województwa podkaprackiego. Nasza karetka neonatologiczna jest wyposażona w nowoczesny sprzęt medyczny najwyższej klasy. Dzięki temu, możliwy jest transport z innych ośrodków medycznych dzieci nawet w bardzo ciężkim stanie i przyjęcie ich na Oddział Neonatologiczny z Intensywną Opieką Medyczną.

Karetka wyposażona jest w inkubator transportowy nowej generacji oraz inne urządzenia służące do ratowania życia, m.in. respirator, pompy infuzyjne do podawania leków, defibrylator. Na pokładzie ambulansu mali pacjenci mają zapewnioną opiekę jak na oddziale intensywnej opieki medycznej. Karetkę „N” obsługuje zespół lekarzy neonatologów, położnych i pielęgniarek, który świadczy usługę transportową dla całego województwa podkarpackiego.

Galeria

 

Nasz zespół

Kierownik oddziału

dr n. med. Janusz Witalis
specjalista neonatologii, pediatrii

Położna oddziałowa

Dorota Sopylak
specjalista pielęgniarstwa neonatologicznego
lek. med.
Elżbieta
Homa

specjalista neonatologii, pediatrii
lek. med.
Aneta
Miga

specjalista pediatrii
lek. med.
Małgorzata
Nowak-Plęs

specjalista neonatologii, pediatrii, rehabilitacji medycznej
lek. med.
Barbara
Ossolińska-Piwek

specjalista neonatologii, pediatrii, anestezjologii i intensywnej terapii
lek. med.
Anna
Powrózek

specjalista neonatologii, pediatrii
lek. med.
Ewa
Pszeniczna

specjalista neonatologii, pediartrii
lek. med.
Anna
Terpin

rezydent neonatologii w trakcie specjalizacji
lek. med.
Andrzej
Zawora

specjalista neonatologii, pediatrii
lek. med.
Marek
Mędrek

specjalista pediatrii, w trakcie specjalizacji z neonatologii
lek. med.
Monika
Misiąg-Pajda

w trakcie specjalizacji z neonatologii
lek. med.
Karolina
Starzomska

w trakcie specjalizacji z neonatologii

Adres

logo

Szpital Specjalistyczny Pro-Familia
ul. Witolda 6B
35-302 Rzeszów

Jak do nas trafić?