Infolinia: +48 17 773 57 00

do góry
Ważne telefony
Infolinia: +48 17 773 57 00
Rejestracja główna: +48 17 773 57 00/01/02
Rejestracja Poradni Specjalistycznych: +48 17 773 57 21
Izba przyjęć: +48 17 773 57 03
Stomatologia: +48 17 773 57 57/58/59
Apteka Pro-Familia: +48 17 773 57 22
Sklep Medyczny Pro-Familia: +48 17 773 58 95
Napisz do nas: szpital@pro-familia.pl

 

Aktualności

Ząbkowanie - trudny czas

26.11.2018

Złe samopoczucie, problemy ze snem, brak apetytu, a czasem nawet gorączka. Wyrzynające się mleczaki bywają dla malca bardzo dokuczliwe. Co zrobić aby przynieść dziecku ulgę? W jaki sposób dbać zęby gdy już się pojawią? Podpowiada lek.dent. Adrianna Głogowska, stomatolog ze Stomatologii PRO-FAMILIA.

Rozmowa z lek.dent Adrianną Głogowską, stomatologiem ze Stomatologii PRO-FAMILIA.

PRO ZDROWIE: Ząbkowanie to temat, który dla świeżo upieczonych rodziców okazuje się nie lada wyzwaniem! Złe samopoczucie malca, problemy ze snem, a czasem nawet gorączka. Kiedy pojawiają się pierwsze zęby?

Adrianna Głogowska: To indywidualna kwestia każdego dziecka. Pierwsze, dwa siekacze żuchwy najczęściej pojawiają się między 5. a 8. miesiącem życia. Kolejno wyrzynają się górne jedynki w 7 miesiącu potem dolne i górne dwójki w przedziale od 8 do 12 miesiąca, dolne pierwsze trzonowe i górne pierwsze trzonowe w okresie od 12 do 16 miesiąca i dolne i górne kły – od 15 do 24 miesiąca. Ostatnimi zębami mlecznymi, które się wyrzynają są mleczne piątki, które zwykle pojawiają się miedzy 20 a 30 miesiącem życia. Jednak warto pamiętać o tym, że pierwsze ząbki mogą pojawić się już przed 5 miesiącem i wtedy mówimy o wczesnym ząbkowaniu. Albo znacznie później – w 12. miesiącu życia lub później. Warto wiedzieć, że zmienność wyrzynania plus minus sześć miesięcy mieści się w granicach normy.

PZ: Co świadczy o rozpoczęciu ząbkowania?

A.G.: Zwykle początki ząbkowania zaczynają się od produkcji nadmiernej ilości śliny i ten etap, aż ostatecznie pojawi się ząb, może trwać nawet kilka miesięcy. Wiele dzieci wkłada też do buzi swoje paluszki, a także wszystko to, co znajduje się w zasięgu ręki. Kolejnym objawem są zaczerwienione i opuchnięte dziąsła. Często przy tym bardzo swędzą, dlatego maluch odczuwa tak silną potrzebę wkładania rączek lub zabawek do buzi. Przy ząbkowaniu mogą również występować problemy ze spaniem – częste pobudki w nocy, krótkie drzemki w dzień, wczesne wybudzanie się. Zdarza się, że pojawia się krótkotrwała gorączka (do 38 stopni Celcjusza). Jednak w tym przypadku przyczyną pojawienia się gorączki może być rozwijająca się infekcja, dlatego trzeba malucha obserwować. Nie możemy zapomnieć o grupie szczęśliwców. To maluchy u których ząbkowanie przebiega bezobjawowo, a odkrycie pierwszego mleczaka rodzice dokonują przypadkowo. Tak jak powiedziałam na początku, każdy maluch jest inny. Każdy na swój sposób przejdzie przez ten etap rozwoju.

PZ: Jak możemy ulżyć maluchowi?

A.G.: Kiedy dziecko zaczyna marudzić, spróbujmy podać mu gryzak. Wcześniej napełnijmy go wodą i na kilkanaście minut włóżmy do lodówki – jego zimna powierzchnia ukoi nabrzmiałe dziąsła i zmniejszy ból. Podobnie zadziała schłodzony smoczek. Pamiętajmy jednak o tym, aby gryzaków nie wkładać do zamrażalnika. Zbyt schłodzone mogą uszkodzić wrażliwą śluzówkę jamy ustnej malca lub doprowadzić do odmrożenia. Jeśli maluch nie stawia oporu, warto spróbować masażu dziąseł włożonym do buzi palcem na który nałożymy specjalną nakładką z wypustkami. Ukojenie może przynieść też delikatny masaż buzi dziecka, szczególnie policzków, wykonany okrężnymi ruchami. Dzięki temu rozluźnią się mięśnie twarzy, a maluch poczuje się komfortowo i bezpiecznie, co pozwoli mu przynajmniej na jakiś czas zapomnieć o bólu. Bardzo pomocne są też żele łagodzące dostępne w aptece bez recepty. W wielu przypadkach skuteczne okazują się herbatki z melisy lub rumianku podawane maluchowi – bez cukru. Zadziałają nie tylko uspokajająco. Możemy nasączyć nimi wacik i delikatnie przemywać bolące miejsca. W ten sposób złagodzimy stan zapalny. Jeżeli jednak maluch nie radzi sobie z bólem konieczna będzie wizyta u lekarza pediatry, który zaleci stosowanie bezpiecznych leków przeciwbólowych.

PZ: Kiedy zacząć higienę jamy ustnej u naszej pociechy?

A.G.: Odpowiedź jest bardzo prosta - jeszcze zanim pojawią się pierwsze zęby. Masaż dziąseł i czyszczenie ust można rozpocząć już w trakcie pierwszych dni życia. Najlepiej czynność powtarzać kilka razy w ciągu dnia, szczególnie wieczorem. Wystarczy wokół palca wskazującego owinąć mały gazik lub kawałek miękkiej pieluszki, lekko zwilżyć w przegotowanej wodzie i masować dziąsła. W ten sposób zapobiegniemy rozwojowi bakterii i stopniowo będziemy przyzwyczajać dziecko do zabiegów w ustach.

PZ: A gdy pojawi się pierwszy ząb, powinna pojawić się też szczoteczka?

A.G.: Bez oporów rodzice mogą rozpocząć jego szczotkowanie. Bardzo przydatne są gaziki Brush-Baby Dental Wipes. To specjalne jednorazowe gaziki nasączoną Xylitolem (który wykazuje działanie przeciwpróchnicze), które są nakładką na palec . Pomocna może okazać się też masująca rękawiczka Mam Baby, która wykonana jest z miękkiej tkaniny frotte, która świetnie czyści i masuje dziąsła. Sprawdzi się też silikonowa szczoteczka nakładana na palec, która pozwala  masować i czyścić dziąsła oraz pierwsze ząbki. Możliwości jest sporo.

PZ: Jak powinna wyglądać pierwsza szczoteczka?

A.G. Włoski powinny być przede wszystkim miękkie, a mycie zębów początkowo powinno odbywać się bez pasty do zębów. Wystarczy przegotowana woda. Warto wiedzieć, że pierwsza pasta dla dzieci nie powinna zawierać fluoru. Tą z jego zawartością podajemy maluchowi dopiero gdy umie samodzielnie wypluwać z buzi powstałą podczas szczotkowania pianę.

Rozmawiała: Dominika Czapkowska

Kiedy czas na pierwszą wizytę u dentysty?

1.Pierwszą wizytę swojej pociechy u dentysty zaplanuj po ukończeniu 6 miesiąca (wtedy pojawiają się pierwsze siekacze).

2. Podczas wizyty lekarz sprawdzi, czy proces ząbkowania się rozpoczął i czy przebiega prawidłowo oraz czy dziecku nie zagraża próchnica.

3. Pokaże Wam jak czyścić dziąsła i zęby, na co zwracać uwagę, żeby zapobiec próchnicy i co zrobić aby zęby wyrosły mocne i zdrowe.

4. Na kontrolę warto chodzić co 3 miesiące. Upewnisz się, że w buzi dziecka nie dzieje się nic złego.

5. Bezwzględnie zapisz malucha na wizytę po ukończeniu 3-4 roku życia (zwykle wtedy dziecko ma już komplet zębów mlecznych). Lekarz oceni, czy wszystkie zęby rozwinęły się prawidłowo, czy dziecko ma dobry zgryz oraz czy nie wystąpiły początki choroby próchnicowej.


 

Adres

logo

Szpital Specjalistyczny Pro-Familia
ul. Witolda 6B
35-302 Rzeszów

Jak do nas trafić?