Infolinia: +48 17 773 57 00

do góry
Ważne telefony
Infolinia: +48 17 773 57 00
Rejestracja główna: +48 17 773 57 00/01/02
Rejestracja Poradni Specjalistycznych: +48 17 773 57 21
Izba przyjęć: +48 17 773 57 03
Stomatologia: +48 17 773 57 57/58/59
Apteka Pro-Familia: +48 17 773 57 22
Sklep Medyczny Pro-Familia: +48 17 773 58 95
Napisz do nas: szpital@pro-familia.pl

 

Aktualności

Skuteczny sposób na zmarszczki? Akupunktura!

14.07.2017

Akupunktura odmładza, poprawia wygląd i elastyczność skóry. Sprawia, że twarz jest bardziej promienna i gładka. Jest pomocna także w walce z trądzikiem. Ten prosty zabieg nie tylko znacznie zmniejsza widoczność zmarszczek i eliminuje drobne linie, ale także ujędrnia skórę oraz poprawia jej koloryt i strukturę.

Rozmowa z Williamem Horan, akupunkturzystą ze Szpitala Specjalistycznego PRO-FAMILIA w Rzeszowie.

Akupunktura od setek lat jest ceniona na całym świecie. Co możemy powiedzieć o tej metodzie terapeutycznej?

William Horan: Akupunktura to starożytna sztuka terapii, która powstała w Chinach 5 tysięcy lat temu i jest używana przez prawie jedną trzecią ludności świata, głównie w krajach azjatyckich, jako podstawowa terapia zdrowotna. Z kolei w wielu innych krajach z sukcesem stosowana jest jako terapia uzupełniająca do medycyny konwencjonalnej. To metoda terapeutyczna, służąca zapobieganiu i leczeniu schorzeń organów wewnętrznych - wachlarz możliwości jest naprawdę duży. Akupunktura może być wykorzystana do leczenia schorzeń ortopedyczny, bólów mięśni i stawów, migren, a także m.in. jako terapia stresu i bezsenności. Stosowana jest również w medycynie estetycznej.

Na czym polega działanie akupunktury?

W.H.: Działanie akupunktury polega na stymulowaniu akupunktów, czyli zakończeń nerwowych w skórze lub tkance podskórnej, które poddane nakłuciom, uciskom lub masażowi przenoszą bodźce do określonych organów ciała. Taka stymulacja odbywa się przy pomocy metalowych, jednorazowych igieł, które są bardzo cienkie. Grubością można je porównać do włosa. Celem takiej terapii jest uwolnienie energii i endorfin, a co za tym idzie – poprawa krążenia krwi, dzięki czemu organizm skutecznie się regeneruje i odmładza. Ponadto jest pobudzony do produkcji kolagenu oraz białka przy minimalnej inwazyjności.

Jakich efektów możemy się spodziewać stosując akupunkturę na skórę twarzy? Czy jest to skuteczna metoda walki ze zmarszczkami?

W.H.: Pacjenci często podkreślają, że skuteczność akupunktury można porównać do działania botoksu. Daje podobne efekty bez ryzyka wystąpienia niepożądanego działania. Nie tylko znacznie zmniejsza widoczność zmarszczek i eliminuje drobne linie, ale także ujędrnia skórę oraz poprawia jej koloryt i strukturę. Pacjenci tuż po zabiegu zwykle zauważają, że ich skóra nabiera zdrowego kolorytu, jest gładka i błyszczy. Twarz jest bardziej zrelaksowana i mniej napięta. Wielu pacjentów zauważa również, że poprawie ulega również ich samopoczucie, mają więcej energii i młodzieńczego entuzjazmu.

Jak wygląda zabieg akupunktury na twarz?

W.H. Medycyna chińska traktuje człowieka jako całość, dlatego zanim terapeuta oceni stan skóry i problematyczne miejsca twarzy, skontroluje też ogólny stan zdrowia pacjenta. Akupunkturzysta często rozpoczyna sesję masażem Tui-Na, który pomaga rozwiązać problemy ciała, koncentrując się w szczególności na aktywowaniu kanałów przez które przepływa krew, płyny i energia. Aktywowane są m.in. punkty na plecach i karku. Akupunkturzysta podczas sesji może zdecydować się na wykorzystanie również innej metody – drenażu limfatycznego, na świecie znanego jako - „chińska bańka”. Podczas tego zabiegu, specjalne filiżanki ssące są umieszczone na plecach i innych częściach ciała w celu zwiększenia przepływu krwi. Inna technika, która może zostać wykorzystana podczas sesji to indukcja kolagenu poprzez wałkowanie powierzchni skóry. Efekt? Zwiększenie produkcji kolagenu, który utrzymuje naszą skórę w dobrej kondycji. Niestety jego ilość maleje wraz z wiekiem. Następny krok to wbicie bardzo cienkich, złotych igieł w odpowiednie punkty na skórze twarzy, takich jak czoło i policzki. Warto wiedzieć, że wykorzystywane igły są jednorazowego użytku. Tak powstają mikro urazy, które skłonią organizm do zwiększenia przepływu krwi i składników odżywczych, a także skierowanie takiego „koktajlu odżywczego” do konkretnego obszaru na skórze. Sprzyja to procesowi odmłodzenia skóry. Igły zazwyczaj pozostają w skórze na około 30-45 minut. Na sam koniec, po ich wyciągnięciu, skóra jest masowana, z wykorzystaniem specjalnej maści lub olejków eterycznych.

Ile takich sesji musimy wykonać, aby uzyskać upragniony efekt?

W.H.: To zależy od wielu czynników, takich jak wiek, ogólny stan zdrowia, dieta, styl życia itp. Większość pacjentów zauważa znaczną poprawę po trzech lub czterech sesjach, ale najczęściej pierwsze zmiany widoczne są już po upływie kilku godzin od pierwszego zabiegu. Wszystko zależy też od każdego z nas i od tego, jak bardzo chcemy odmłodzić twarz i poprawić ogólny stan organizmu.


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat akupunktury? Zadzwoń i zapisz się na pierwszą wizytę do nowego Gabinetu Akupunktury PRO-FAMILIA. Rejestracja – 17 717 50 48


 

Adres

logo

Szpital Specjalistyczny Pro-Familia
ul. Witolda 6B
35-302 Rzeszów

Jak do nas trafić?