Infolinia: +48 17 773 57 00

do góry
Ważne telefony
Infolinia: +48 17 773 57 00
Rejestracja główna: +48 17 773 57 00/01/02
Rejestracja Poradni Specjalistycznych: +48 17 773 57 21
Izba przyjęć: +48 17 773 57 03
Stomatologia: +48 17 773 57 57/58/59
Apteka Pro-Familia: +48 17 773 57 22
Sklep Medyczny Pro-Familia: +48 17 773 58 95
Napisz do nas: szpital@pro-familia.pl

 

Aktualności

Podkarpackie Centrum Leczenia Otyłości PRO-FAMILIA już otwarte!

08.02.2017

Podkarpackie Centrum Leczenia Otyłości zostało uruchomione w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA. To pierwszy taki ośrodek na Podkarpaciu kompleksowo zajmujący się operacyjnym leczeniem otyłości olbrzymiej.

Jak pokazują najnowsze statystyki, w Polsce z problemem nadwagi i otyłości boryka się aż 49 procent osób. Na Podkarpaciu problem ten dotyczy ponad połowy mieszkańców. Rocznie w Polsce wykonuje się około 2 tysięcy operacji bariatrycznych, które pomagają pacjentom z chorobliwą otyłością, a szacuje się, że zabiegowi powinno poddać się ponad 400 000 osób. Dane są zatrważające, zwłaszcza, że u osób o nadmiernej wadze łatwiej rozwijają się groźne choroby, m.in.: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, zwyrodnienia kręgosłupa i stawów, a nawet choroby nowotworowe i schorzenia serca. W Polsce co roku z powodu niewłaściwego leczenia otyłości lub jego braku umiera około 5 tysięcy osób. Lekarze są zgodni: z otyłością trzeba walczyć nie tylko ze względów estetycznych.

BMI powyżej 35

Jakie są wskazania do zabiegu? Warto wiedzieć, że chirurgiczne leczenie otyłości to ostateczny etap. Gdy inne metody zawodzą, należy zgłosić się do poradni, gdzie lekarze wykonają odpowiednią kwalifikację. Wstępne kryterium to tzw. wskaźnik masy ciała (BMI). Jeżeli przekracza 40, rozważane jest leczenie operacyjne. Ale gdy chory boryka się również z innymi schorzeniami, operację rozważa się już przy BMI 35.

  • Na nowo otwartym oddziale chirurgii endoskopowej i metabolicznej wykorzystujemy dwie metody uznawane aktualnie za „złoty standard” w chirurgicznym leczeniu otyłości. Są to: zabieg rękawowej resekcji żołądka (tzw. sleeve gastrectomy) oraz zabieg wyłączenia żołądkowego na pętli Roux (tzw. baypass). Zabiegi wykonujemy z dostępu laparoskopowego, czyli przez kilka niewielkich nacięć. Dzięki temu, pacjenci odczuwają mniej dolegliwości bólowych oraz znacznie szybciej wracają do pełnej sprawności – wyjaśnia lek. med. Janusz Kidacki, dyrektor ds. medycznych w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA.

Efekt operacji? Utrata wagi, nawet do 60 procent nadmiaru masy ciała.

  • Zabieg bariatryczny zmienia sposób funkcjonowania przewodu pokarmowego. Zmienia się nie tylko objętość żołądka. Mówiąc w dużym uproszczeniu, zmniejsza się także produkcja i wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu, a zwiększa się produkcja hormonów wywołujących uczucie sytości – wyjaśnia specjalista.

  • Dzięki operacji chory może stracić zbędne kilogramy ale co najważniejsze - poprawia się poziom glukozy, normalizuje się ciśnienie tętnicze, a także poprawie ulega funkcjonowanie układu krążenia czy układu oddechowego. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko śmierci z powodu otyłości, która dziś na świecie zabija więcej ludzi niż nowotwory – dodaje.

Odpowiednie przygotowanie

Nie wystarczy jednak sama gotowość poddania się operacji, trzeba mieć do niej odpowiednie predyspozycje psychiczne. Przygotowania trwają minimum trzy miesiące, a już podczas pierwszej konsultacji pacjent dowiaduje się, że musi odwiedzić m.in. dietetyka i psychologa.

  • Odpowiednie oraz kompleksowe przygotowanie do operacji to konieczność! Dlatego pacjent już na kilka miesięcy przed zabiegiem rozpoczyna współpracę z całym zespołem specjalistów - z chirurgiem, anestezjologiem, kardiologiem, dietetykiem czy psychologiem – podkreśla dyrektor Kidacki.

  • Musimy pamiętać również o tym, że wykonanie operacji to dopiero pierwszy krok na drodze do sukcesu. Tylko ścisła współpraca pacjenta z całym zespołem może dać szansę na znaczącą redukcję masy ciała i poprawę stanu zdrowia. Kluczowe jest też nastawienie i motywacja chorego. Tylko osoby zdecydowane i gotowe na to aby wyzdrowieć, mają szansę na osiągnięcie trwałych wyników. Nie bez znaczenia jest zmiana nawyków żywieniowych, a także podjęcie regularnej aktywności fizycznej – dodaje.

Podkarpackie Centrum Leczenia Otyłości

W skład Podkarpackiego Centrum Leczenia Otyłości PRO-FAMILIA wchodzą: oddział chirurgii endoskopowej i metabolicznej, pracownia endoskopii, a także zespół poradni specjalistycznych – dietetyczna, psychologiczna, kardiologiczna, pulmonologiczna i anestezjologiczna.

KONTAKT DLA PACJENTÓW: 
Agnieszka Chmiel
Koordynator Podkarpackiego Centrum Leczenia Otyłości
tel.  791 088 184

KONTAKT DLA MEDIÓW: 
Dominika Czapkowska
tel. 531 530 016 
e-mail: dominikaczapkowska@gmail.com

Adres

logo

Szpital Specjalistyczny Pro-Familia
ul. Witolda 6B
35-302 Rzeszów

Jak do nas trafić?