Infolinia: +48 17 773 57 00

do góry
Ważne telefony
Infolinia: +48 17 773 57 00
Rejestracja główna: +48 17 773 57 00/01/02
Rejestracja Poradni Specjalistycznych: +48 17 773 57 21
Izba przyjęć: +48 17 773 57 03
Stomatologia: +48 17 773 57 57/58/59
Apteka Pro-Familia: +48 17 773 57 22
Sklep Medyczny Pro-Familia: +48 17 773 58 95
Napisz do nas: szpital@pro-familia.pl

 

Aktualności

Otworzyliśmy pierwszy w regionie BANK MLEKA!

22.01.2018

Bank Mleka Kobiecego to profesjonalne laboratorium. Dzięki jego działalności najmniejsi pacjenci, głównie wcześniaki, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogą być karmione przez własne mamy, otrzymują najlepszy pokarm – mleko kobiece, które jest dla nich jak lek. Taka placówka została otwarta w naszym szpitalu! To pierwszy Bank Mleka Kobiecego w regionie.

Bank mleka pozyskuje pokarm od honorowych dawczyń, zajmuje się jego badaniem, specjalistycznym przetwarzaniem i przechowywaniem, by bezpieczny trafił do potrzebujących dzieci. 

Na świecie istnieje ponad pół miliona placówek banków mleka, a ponad 200 znajduję się w Europie. W Polsce takich placówek jest 7, a w najbliższym czasie dzięki rządowego programu „Za Życiem” oraz współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego, powstaną kolejne cztery (w tym nasza, która już rozpoczęła swoją działaność).

MLEKO Z BANKU MLEKA – komu jest dostarczane?

Mleko z banku mleka podawane jest najczęściej wcześniakom lub chorym maluchom od chwili narodzin do czasu, aż będą mogły otrzymać pokarm własnej mamy. Karmienie noworodków, zwłaszcza przedwcześnie urodzonych, mlekiem kobiecym w porównaniu do karmienia ich sztucznymi mieszankami ma znaczący wpływ na ich zdrowie! Mleko w tym przypadku jest nieocenionym lekiem i środkiem profilaktycznym. Zapobiega wielu chorobom i powikłaniom, m.in. wystąpieniu martwiczego zapalenia jelit oraz konieczności stosowania antybiotyków.

HONOROWA DAWCZYNI MLEKA – kto może nią zostać?

Mleko do Banku Mleka pozyskiwane jest od Honorowych Dawczyń. Może nią zostać każda zdrowa mama karmiąca piersią, posiadająca nadwyżki mleka i chcąca przekazać je potrzebującym dzieciom.

Kwalifikacja dawczyni przebiega zawsze zgodnie z procedurami opracowanymi przez Fundację Bank Mleka Kobiecego. Po przeprowadzeniu wywiadu zdrowotnego, konsultacji medycznej oraz uzyskaniu prawidłowych wyników badań krwi i badań próbki mleka, kobieta może zostać oficjalnie Honorową Dawczynią Mleka. Następnie otrzymuje wszystkie niezbędne informacje o odciąganiu, prawidłowym przechowywaniu, mrożeniu mleka w domu oraz możliwościach jego transportu do Banku Mleka.

Podjęta współpraca jest dobrowolna, nie zakłada też deklaracji dostarczania konkretnej ilości mleka. Kandydatka na dawczynię nie ponosi żadnych kosztów związanych z procedurą kwalifikacji.

Czynniki które są bezwzględnym przeciwskazaniem do zostania Honorową Dawczynią Mleka:

 • Przyjmowanie narkotyków i dopalaczy.

 • Palenie tytoniu i regularne wdychania dymu tytoniowego (bierne palenie).

 • Spożywanie alkoholu.

 • Dieta ściśle wegańska.

 • Spożywanie w dużej ilości kawy lub mocnej czarnej herbaty (powyżej > 300 mg kofeiny na dzień).

 • Przebyte operacje chirurgiczne związane z powiększeniem lub operacje z usunięciem fragmentu piersi, podczas których zostały naruszone kanalik doprowadzające.

 • Przebyte transplantacje narządów, choroba weneryczna, gruźlica.

 • Stosowanie przez matkę substancji psychoaktywnych, leków cytotoksycznych, chemioterapeutyków albo radioizotopów, leków immunosupresyjnych.

 • Zachowania ryzykowne pod względem zachorowania na infekcje przenoszone drogą płciową.

MLEKO Z BANKU MLEKA – jak jest przechowywane?

Mleko, które jest przyjętę do Banku Mleka poddawane jest procesowi pasteryzacji specjalną metoda opracowaną dla mleka kobiecego. Tak zabezpieczony pokarm przechowywany jest w specjalnych zamrażarkach w temperaturze – 20 °C przez okres maksymalnie 3 miesięcy.

Mleko jest badane przed i po pasteryzacji. Takie działania są gwarancją bezpieczeństwa i zapewniają najlepszą jakość mleka, które po rozmrożeniu jest rozdzielane na porcje, a następnie przekazywane do karmienia noworodków m.in. na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej.

MLEKO KOBIECE – Dlaczego jest takie ważne dla wcześniaków i chorych noworodków?

 • Zmniejsza ryzyko poważnych powikłań przewodu pokarmowego wynikających – m.in. z martwiczego zapalenia jelit i sepsay oraz wystąpienia chorób o podłożu alergicznym. W ten sposób zmniejsza śmiertelność wcześniaków i chorych noworodków.
 • Wprzyszłości zmniejsza ryzyko występowania takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby naczyń serca, białaczka, schorzenia jelit.
   

Nasz zespół
 

 • dr n. med. Janusz Witalis, specjalista neonatologii i pediatrii, ordynator naszego oddziału Neonatologicznego z Intensywną Opieką Medyczną Noworodka - sprawuję opiekę merytoryczną nad funkcjonowaniem Banku Mleka.

 • dr Barbara Piekło, dietetyk - koordynator Banku Mleka

 • mgr Józefa Kołodziej, położna, Międzynarodowy Certyfikowany Doradca Laktacyjny wraz ze swoim zespołem doradców laktacyjnych- zapewnia mamą wsparcie laktacyjne

 • Lekarze ginekolodzy - zachęcają Mamy do karmienia naturalnego oraz współpracują z Bankiem jako Konsultanci.

 • Ratownik Medyczny - jest odpowiedzialny za transport

Kontakt
 

tel. 577 316 100 lub 606 220 901
e-mail: barbara.pieklo@pro-familia.pl lub bankmleka@pro-familia.pl

Godziny pracy Banku Mleka Kobiecego:

poniedziałek, środa, piątek - od 08:00 do 15:00

 • W dniach: poniedziałki i piątki odbywają się wywiady medyczne w celu rekrutacji kobiet do Banku Mleka (prosimy o wcześniejsze umówienie się telefonicznie)

 • Jeśli masz dodatkowe pytania i/lub zechcesz zostać Honorową Dawczynią Mleka Kobiecego zapraszamy do kontaktu z Koordynatorem Banku Mleka tel. 570 316 100 lub 606 220 901oraz za pośrednictwem e-mail: barbara.pieklo@pro-familia.pl lub bankmleka@pro-familia.pl

W naszym Szpitalu wdrażany jest Program „Mleko Mamy dla wcześniaka” dzięki współpracy z Fundacją Banku Mleka Kobiecego.

Bank Mleka uzyskał dofinansowanie w ramach zadania pn: Odżywianie mlekiem kobiecym nowo rodków i niemowląt przez utworzenie sieci banków mleka kobiecego w ramach Programu Polityki zdrowotnej służącego wykonaniu programu kompleksowego wsparcia rodzin „Za życiem” na lata 2017-2021 Ministerstwa Zdrowia.

 

Adres

logo

Szpital Specjalistyczny Pro-Familia
ul. Witolda 6B
35-302 Rzeszów

Jak do nas trafić?