Infolinia: +48 17 773 57 00

do góry
Ważne telefony
Infolinia: +48 17 773 57 00
Rejestracja główna: +48 17 773 57 00/01/02
Rejestracja Poradni Specjalistycznych: +48 17 773 57 21
Izba przyjęć: +48 17 773 57 03
Stomatologia: +48 17 773 57 57/58/59
Apteka Pro-Familia: +48 17 773 57 22
Sklep Medyczny Pro-Familia: +48 17 773 58 95
Napisz do nas: szpital@pro-familia.pl

 

Aktualności

IMPLANTY: szansa na nowy uśmiech

13.08.2018

Nowoczesna implantologia stawia sobie do osiągnięcia trzy najważniejsze cele – trwałość, funkcjonalność i estetykę nowego uśmiechu. Jednak aby osiągnąć wszystkie cele, należy rzetelnie się do takiego leczenia przygotować, zwracając uwagę na wiele aspektów, które mają olbrzymi wpływ na końcowy efekt.

Rozmowa z lek. stom. Joanną Wapińską ze Stomatologii PRO-FAMILIA 

PRO ZDROWIE: Wiele osób sądzi, że to prosty zabieg – wystarczy wszczepić implant, a po paru miesiącach założyć koronę. Pani Doktor jak leczenie implantologiczne wygląda w praktyce?

Joanna Wapińska: W niektórych nieskomplikowanych przypadkach zabieg faktycznie można wykonać w taki sposób. Szybka diagnostyka ,wszczepiamy implant ,2-3 miesiące gojenia i robimy koronę, ale najczęściej leczenie implantoprotetyczne wymaga szerokiego spojrzenia na prawie wszystkie dziedziny stomatologii oraz ścisłej współpracy pacjenta, higienistki, technika i lekarzy różnych specjalności. Wszystko po to, aby pacjent cieszył się nie tylko swoim pięknym uśmiechem, ale również jego wieloletnią trwałością.

PZ: Od czego więc zaczynamy? Jaki jest pierwszy krok leczenia?

J.W. Pierwszy krok leczenia to odpowiednie przygotowanie pacjenta oraz szczegółowa diagnostyka. To bardzo ważny etapy. Chcąc uzyskać długotrwały i estetyczny efekt końcowy planujemy leczenie kompleksowo. Bierzemy pod uwagę wiele aspektów. Z jednej strony niezmiernie wazne jest poznanie potrzeb pacjenta ,ustosunkowanie sie do nich a z drugiej strony realna ocena możliwośći wykonania i bezpieczeństwa danego zabiegu .Dlatego przeprowadzamy z pcjentem szczegłowy wywiad dotyczący ogólnego stanu zdrowia, współistniejących lub przebytych chorób, przyjmowanych leków, a także ewentualnych nałogów i wcześniejszych doświadczeń z leczeniem stomatologicznym. Kierujemy pacjenta na badania krwi. Oprócz podstawowej morfologii oceniamy poziom cholesrterolu,, glukozy, hormonów tarczycy oraz poziom witaminy D3, która w naszym klimacie u wielu pacjentów jest poniżej normy. Jeszcze raz chcę podkreślić, że bezpieczeństwo zabiegu jest dla nas priorytetem. Właśnie dlatego niektóre zabiegi odsuwamy w czasie dbając o odpowiednią suplementację pacjenta czy wysyłając go na konsultacje do innych specjalistów, a nierzadko prosimy o przygotowanie pacjentów i zgodę na zabieg od ich lekarzy prowadzących. Zdarzały się też przypadki, że niekwalifikowaliśmy pacjenta do zabiegu i szukaliśmy innej możliwości zabezpieczenia go protetycznie. Uzupełnienia protetycznego poprawiającego jego komfort życia i żucia.

PZ: Pani Doktor powiedzmy w takim razie więcej na temat przeciwskazań do zabiegu.

J.W.: Przeciwskazania są różne, prez co rokowanie u danych pacjentów też może być różne. Dzielą sie one na miejscowe i ogólne. Te pierwsze związane są z miejscem implantacjii i czesto można je ominąć po przeprowadzeniu dodatkowych zabiegów. Te drugie natomiast związane są tak jak podkreślałam wcześniej z aktualnym stanem zdrowia pacjenta oraz chorobami przebytymi. Do nich należą mi.n. - nieustabilizowana cukrzyca, choroby nowotworowe, zaawansowana osteoporoza, zaburzenia układu krzepnięcia, choroba reumatoidalna czy inne choroby wyniszczające. Ciąża oraz zbyt młody wiek pacjenta jest również przeciwskazaniem pacjenta , na szczęśćie tymczasowo.

PZ: Stan zdrowia pacjenta przy zabiegu chirurgicznym jest bardzo istotny. Ale czy są jeszcze inne czynniki, które są brane pod uwagę?

J.W.: Ważne są rownież warunki kostne, zgryzowe, stan i zdrowie jamy ustnej .Badamy pacjenta oceniając wstępnie wygląd twarzy, uśmiech, kwalifikujemy zęby konieczne do leczenia, sprawdzamy stan śluzówek, dziąsła w okolicy przyszłego implantu, stan przyzębia, a takżem.in. poziom higieny. Wykonujemy zdjęcia fotograficzne, pobieramy wyciski na modele diagnostyczne oraz kierujemy pacjenta na badania radiologiczne - pantomogram oraz tomografię komputerową aby ocenić m. in. ilość i jakość kości w miejscu planowanej implantacji.

PZ: Na czym polegają wymienione przez Panią badania radiologiczne, które wykonywane są dodatkowo?

J.W.: Pantomogram jest wstępnym zdjęciem przeglądowym, na którym stomatolog widzi jednocześnie kości żuchwy i szczęki, wszystkie zęby, część zatok szczękowych oraz stawy skroniowo-żuchwowe. Badanie jest bardzo pomocne w ocenie potrzeb, a także możliwości leczniczych i stanowi udokumentowanie stanu wyjściowego. Dużo bardziej szczegółowym badaniem jest stomatologiczna tomografia stożkowa. Pozwala określić ilość i jakość kości, jej anatomię, ewentualne patologie, stany zapalne, itp. Co najważniejsze - tomografia pozwala zadbać o bezpieczeństwo zabiegu już na etapie planowania. Możemy na niej określić obecność ewentualnych przeszkód oraz wirtualnie zaplanować zabieg wszczepienia implantów.

Dopiero tak zebrane dane pozwalają nam na zaplanowanie zabiegu. Po konsultacjach zespołowych lekarzy różnych specjalności umawiamy się ponownie z pacjentem na przedstawienie wyników konsultacji oraz przedstawienie planu leczenia.

PZ: Czyli faktycznie nie zawsze jest to leczenie takie łatwe i szybkie. Wymaga trochę przygotowań i czasu.

J.W.: Jeszcze raz chcę podkreslić, że im lepsze mamy warunki kostne i zgryzowe, im szybciej po utracie zęba pacjent zdecyduje sie na jego uzupełnienie, tym zabieg jest prostszy, szybszy i przewidywalny a co za tym idzie – tańszy.

PZ: Pani Doktor bardzo dziękuje za rozmowę i liczę na ciąg dalszy.

J.W. Było mi bardzo miło. Dziękuje.

Rozmawiała: Dominika Czapkowska dla magazynu PRO ZDROWIE. 


  

Adres

logo

Szpital Specjalistyczny Pro-Familia
ul. Witolda 6B
35-302 Rzeszów

Jak do nas trafić?