Infolinia: +48 17 773 57 00

do góry
Ważne telefony
Infolinia: +48 17 773 57 00
Rejestracja główna: +48 17 773 57 00/01/02
Rejestracja Poradni Specjalistycznych: +48 17 773 57 21
Izba przyjęć: +48 17 773 57 03
Stomatologia: +48 17 773 57 57/58/59
Apteka Pro-Familia: +48 17 773 57 22
Sklep Medyczny Pro-Familia: +48 17 773 58 95
Napisz do nas: szpital@pro-familia.pl

 

Aktualności

BANK MLEKA - oficjalnie otwarty!

26.02.2018

W ubiegły czwartek otworzyliśmy oficjalnie pierwszy na Podkarpaciu Bank Mleka Kobiecego. Dzięki jego działalności najmniejsi pacjenci, głównie wcześniaki, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogą być karmione przez własne mamy, otrzymują najlepszy pokarm – mleko kobiece, które jest dla nich jak lek. Pozyskaliśmy już pierwsze Honorowe Dawczynie! 

W uroczystym otwarciu uczestniczyły m.in. : prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, dr hab. n.med. Barbara Królak-Olejnik, Prezes Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, dr n.biol. Aleksandra Wesołowska z Fundacji Bank Mleka Kobiecego oraz Honorowe Dawczynie Mleka, które jako pierwsze zdecydowały się oddać mleko do rzeszowskiej placówki.

- Bank Mleka Kobiecego zapewnia terapie żywieniową wcześniakom oraz chorym dzieciom wtedy, kiedy z przyczyn medycznych lub losowych mleko biologicznej mamy jest dla nich niedostępne. To profesjonalne laboratorium, które zajmuje się pozyskiwaniem pokarmu od honorowych dawczyń, jego badaniem, specjalistycznym przetwarzaniem i przechowywaniem, by bezpiecznie trafił do potrzebujących dzieci – wyjaśniała dr n biol. Aleksandra Wesołowska, Prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego, która uczestniczyła w oficjalnym otwarciu.

Jak podkreślał dr n.med. Janusz Witalis, ordynator oddziału Neonatologicznego z Intensywną Opieką Medyczną Noworodka w PRO-FAMILII, karmienie noworodków mlekiem naturalnym, zwłaszcza przedwcześnie urodzonych ma znaczący wpływ na ich zdrowie.

- Mleko kobiece zapobiega wielu chorobom i powikłaniom, m.in. wystąpieniu martwiczego zapalenia jelit oraz konieczności stosowania antybiotyków – mówił lekarz.

Na świecie istnieje ponad pół miliona placówek banków mleka, a ponad 200 znajduję się w Europie. W Polsce jest ich 8, w tym Bank Mleka w Rzeszowie, który powstał m.in. dzięki rządowemu programowi „Za Życiem” oraz współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego.

Honorowa dawczyni mleka– kto może nią zostać?

Mleko do Banku Mleka pozyskiwane jest od Honorowych Dawczyń. Może nią zostać każda zdrowa mama karmiąca piersią, posiadająca nadwyżki mleka i chcąca przekazać je potrzebującym dzieciom.

- Zgłosiło się do nas już 7 mam, które przeszły pomyślnie proces kwalifikacji i zostały Honorowymi Dawczyniami Mleka. Pozyskane mleko poddawane jest procesowi pasteryzacji specjalną metoda opracowaną dla mleka kobiecego. Tak zabezpieczony pokarm przechowywany jest w specjalnych zamrażarkach w temperaturze – 20 °C przez okres maksymalnie 3 miesięcy. Takie działania są gwarancją bezpieczeństwa i zapewniają najlepszą jakość mleka, które po rozmrożeniu jest rozdzielane na porcje, a następnie przekazywane do karmienia noworodków m.in. na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej – wyjaśnia dietetyk dr Barbara Piekło, koordynator Banku Mleka w PRO-FAMILII.

Mleko dla wcześniaka

Tobiasz urodził się w 31 tygodniu ciąży. Ważył 2,40 kg i jako wcześniak pierwszy miesiąc życia spędził w szpitalu PRO-FAMILIA, na oddziale Neonatologicznym z Intensywną Opieką Medyczną.

- O to, aby karmić syna piersią walczyłam kilkanaście dni. Wypracowanie laktacji na właściwym poziomie okazało się nie lada wyzwaniem. Jednak dziś wiem, że było warto. Tobiasz ma już 7 miesięcy i nasza mleczna droga wciąż trwa. Gdy usłyszałam o banku mleka bez zastanowienia podjęłam decyzję o oddaniu nadwyżek mleka potrzebującym maluchom. Jako mama wcześniaka doskonale wiem jaką rolę w procesie leczenia odgrywa pokarm kobiecy. Wiem też, że nie każdej mamie wcześniaka udaje się wypracować laktację na odpowiednim poziomie. To piękne, że my kobiety możemy sobie pomagać– wyjaśnia Iwona Różycka, Honorowa Dawczyni Mleka Banku Mleka w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA w Rzeszowie.

Jak można zostać Honorową Dawczynią Mleka?

Pozyskane Kwalifikacja dawczyni przebiega zawsze zgodnie z procedurami opracowanymi przez Fundację Bank Mleka Kobiecego. Po przeprowadzeniu wywiadu zdrowotnego, konsultacji medycznej oraz uzyskaniu prawidłowych wyników badań krwi i badań próbki mleka, kobieta może zostać oficjalnie Honorową Dawczynią Mleka. Następnie otrzymuje wszystkie niezbędne informacje o odciąganiu, prawidłowym przechowywaniu, mrożeniu mleka w domu oraz możliwościach jego transportu do Banku Mleka. Podjęta współpraca jest dobrowolna, nie zakłada też deklaracji dostarczania konkretnej ilości mleka. Kandydatka na dawczynię nie ponosi żadnych kosztów związanych z procedurą kwalifikacji.

Kontakt dla mam chcących oddać mleko:

tel. 577 316 100 lub 606 220 901
lub e-mail: barbara.pieklo@pro-familia.pl lub bankmleka@pro-familia.pl

FOTORELACJA: Joanna Kielar

W Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA wdrażany jest Program „Mleko Mamy dla wcześniaka” dzięki współpracy z Fundacją Banku Mleka Kobiecego.

Bank Mleka uzyskał dofinansowanie w ramach zadania pn: Odżywianie mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt przez utworzenie sieci banków mleka kobiecego w ramach Programu Polityki zdrowotnej służącego wykonaniu programu kompleksowego wsparcia rodzin „Za życiem” na lata 2017-2021 Ministerstwa Zdrowia.
 

 


 

Adres

logo

Szpital Specjalistyczny Pro-Familia
ul. Witolda 6B
35-302 Rzeszów

Jak do nas trafić?