Infolinia: +48 17 773 57 00

do góry
Ważne telefony
Infolinia: +48 17 773 57 00
Rejestracja główna: +48 17 773 57 00/01/02
Rejestracja Poradni Specjalistycznych: +48 17 773 57 21
Izba przyjęć: +48 17 773 57 03
Stomatologia: +48 17 773 57 57/58/59
Apteka Pro-Familia: +48 17 773 57 22
Sklep Medyczny Pro-Familia: +48 17 773 58 95
Napisz do nas: szpital@pro-familia.pl

 

Aktualności

8 pytań o...implanty!

01.02.2018

Kiedy został wszczepiony pierwszy implant? Jaka jest jego historia, a jaka czeka go przyszłość? Czy jego długość ma znaczenie? Na pytania odpowiada lek. dent. Dariusz Marmol, specjalista chirurgii, stomatolog ze Stomatologii PRO-FAMILIA.

Implant – kto go wymyślił?
Starożytni Celtowie byli nie tylko nieustraszonymi wojownikami, ale także wynalazcami implantów. Na terenie północnej Francji odkryto grób pochodzący z III w. p.n.e., w którym spoczywała arystokratka. Badając jej czaszkę okazało się, iż w miejscu górnego siekacza znajduje się gwóźdź o długości 24 mm do złudzenia przypominający implant. Niestety korona wykonana z drewna lub kości zwierzęcej nie zachowała się. Badania jednak dowiodły, że ząb został utracony w wyniku urazu, ponieważ pozostałe zęby były w świetnej kondycji. W związku z tym, że brak pojedyńczego siekacza nie ma wpływu na czynność żucia, uczeni podejrzewają, że implant został umieszczony ze względów estetycznych. Najbardziej zdumiewający jest fakt, że implant uległ osteointegracji (czyli strukturalnemu i czynnościowemu połączeniu żywej kości z implantem – przypis red.), mimo że żelazo zbyt szybko koroduje, aby proces zrastania był bezpieczny. Dlatego współcześnie stosujemy tytan. Być może metal został w jakiś specjalny sposób przygotowany, ale tego nie udało się już zbadać. Z kolei ojcem współczesnych implantów jest Per-Ingvar Branemark, który w 1952 roku wprowadził tytanowy cylinder do kości udowej królika. Po pewnym czasie odkrył, że tytan obrósł kością, a zjawisko to nazwał osseointegracją. Co ciekawe - dr Branemark nie ograniczył się tylko do królików. Na eksperyment zdecydowało się również 20 jego studentów, którzy mieli włożone cylindry tytanowe w przedramię, aby udowodnić, że tytan nie jest odrzucany przez organizm.

Kiedy został wszczepiony pierwszy impalnt?
Pierwszy implant zębowy został wszczepiony z sukcesem w połowie lat 60-tych. Początkowo odkrycie osseointegracji przeszło bez echa. Dopiero wykład na konferencji w Toronto w 1982 roku przyniósł międzynarodowy rozgłos odkryciom dr. Branemarka. Od tego czasu milionom pacjentów zostały oszczędzone cierpienia związane z użytkowaniem protez ruchomych.

Jak wygląda czucie w implantach?
W przypadku naturalnego zęba kluczową rolę w odczuwaniu siły gryzienia stanowią receptory zlokalizowane w ozębnej zęba. Jest to sieć włókien, która łączy ząb z kością zębodołu. Bodźce odbierane przez ozębną zostają skierowane do mózgu a stamtąd do receptorów monitorujacych siłę napięcia mięśni. Dzięki temu mechanizmowi dochodzi do koordynacji czynności fizjologicznych, takich jak mówienie, żucie czy połykanie. Bogate unerwienie ozębnej i wrażliwość na bodźce mechaniczne chroni ząb przed nadmiernym obciążeniem i wtłoczeniem go w głąb zębodołu. Implant jest bezpośrednio umocowany w kości na zasadzie ankylozy zwanej osteointegracją, w związku z czym wokół implantu nie ma ozębnej. Niektórzy pacjenci w początkowym okresie użytkowania protez opartych na implantach mają obniżoną zdolność odczuwania obciążeń zgryzowych. Może pojawić się także zmieniona artykulacja mowy oraz stukanie zębami. Z czasem funkcję czuciową ozębnej przejmują receptory umiejscowione w kości i okostnej. Zjawisko to nazywane jest osteopercepcją. Z upływem czasu dochodzi do aktywacji dróg przewodzenia bodźców oraz plastycznej adaptacji mózgu. W efekcie, po pewnym czasie, odczuwanie implantów jest zbliżone do naturalnych zębów.

Czy długość ma znaczenie?
W przypadku implantów zębowych - nie. Jak wynika z badań, krótki implant jest w stanie przenosić takie same obciążenia, jak dłuższy implant. Dzieje się tak, dzięki zdolnościom adaptacyjnym naszych szczęk, które w przypadku działania siły na mniejszą powierzchnię powodują zagęszczenie struktury kości. W związku z tym, ilość przyczepów wytworzonych przez kość między powierzchnią krótkiego a długiego implantu - przy tej samej wartości siły, jest porównywalna. Aby osiągnąć taką samą „wytrzymałość” krótkiego implantu, potrzebny jest trening kości, czyli stopniowe zwiększanie siły działającej na implant. Zastosowanie krótkich implantów pozwala na zaopatrzenie protetyczne pacjentów, którzy do tej pory byli skazani na protezy ruchome.

Czy szerokość ma znaczenie?
Niestety ma. Jak już wiemy, kość ma zdolności adaptacyjne, więc jest w stanie przenieść duże obciążenia na małej powierzchni. Implant natomiast jest wydrążony w środku, aby można było założyć łącznik. Powoduje to, że w przypadku małej średnicy implantu pozostają cienkie ścianki, które mogą ulec złamaniu pod wpływem sił żucia. Dochodzi do tego jeszcze zmęczenie materiału w okresie długoletniego używania. Dlatego wąskie implanty są używane najczęściej do odbudowy małych siekaczy, takich jak dolne siekacze lub górne dwójki.

Czy mając implant można wykonać rezonans głowy?
Czy zostanie wykryty przez bramki na lotniskach? Tytan, podobnie jak inne stopy dentystyczne, nie jest ferromagnetykiem i zachowuje się obojętnie w polu magnetycznym. Tak więc można bezpiecznie wykonywać rezonans magnetyczny bez obawy o utratę sztucznych zębów. Należy jednak poinformować techników wykonujących badanie o fakcie posiadania uzupełnień stomatologicznych. Implanty też nie wzbudzają alarmu na bramkach lotniska.

Ile istnieje systemów implantologicznych?
Na świecie istnieje ponad 250 systemów implantologicznych. Jednak tylko około dziesięciu z nich zalicza się do tych najbardziej popularnych i są to tzw. implanty premium - wykonane z tytanu najwyższej klasy czystości. Implant ma nam służyć przez wiele lat, dlatego warto wybrać sprawdzoną firmę, która ma długą historię i zapewnia stały dostęp do komponentów. Implanty czołowych producentów są rozpoznawalne na całym świecie, więc nie będzie problemu z  ich ewentualnym serwisem w przypadku wyjazdu za granicę. Najważniejsze jednak jest to, że marki premium zapewniają dożywotnią gwarancję na swoje produkty. Jaka jest przyszłość implantów? W przyszłości implanty zostaną zastąpione naturalnymi zębami wyhodowanymi z komórek człowieka. Co więcej - takie badania są już prowadzone na gryzoniach. W chwili obecnej naukowcy są już w stanie wyhodować zęby ludzkie w szczękach myszy. W tym celu stosowane są różne metody, m.in. z wykorzystaniem komórek macierzystych. Naukowcy na razie nie potrafią sterować procesem tak, aby zaplanować jaki typ zęba zostanie wyhodowany – siekacz czy trzonowiec. Problemem też jest ich kolor, który różni się od zębów naturalnych. Ale to tylko kwestia czasu.

Adres

logo

Szpital Specjalistyczny Pro-Familia
ul. Witolda 6B
35-302 Rzeszów

Jak do nas trafić?